تمدنی که انسان آفرید

اخیرا یک بازی استراتژیک جدید انجام دادم که هر جور حساب کردم باید به چند نفر معرفی اش کنم! البته واقعیت این است که این بازی بیشتر از اینکه استراتژیک باشد یک داستان جذاب روایت میکند. داستان تمدن بشری از کوخ نشینی تا شهر های مدرن آینده…

نامش Civilization است. شما در این بازی به عنوان پادشاه امپراطوری تازه تاسیس شده خودتان باید سرزمینهای اطراف را تا جایی که میتوانید (و البته میخواهید) تصرف کنید و به شهرسازی مشغول شوید. ممکن است جزیره یا حتی قاره ای جدید پیدا کنید که هیچکس به آنجا پا نگذاشته و آنجا را نیز مال خود کنید.(سرزمین های شما بعدا منابع کلیدی و وسعت مرز های کشورتان را مشخص میکند.) کلید پیشرفت تمدن شما در ابتدا جمعیت شماست اما اگر نتوانید، وفاداری و خوشحالی شهروندانتان را تضمین کنید، سرعت پیشرفت تمدنتان روز به روز کمتر میشود و حتی ممکن است کشورتان تکه تکه شود.

فرهنگ، تکنولوژی و پیروزی های مذهبی قدرت شما را افزایش خواهد داد و سیاست ها و نوع حکومت کشور شما میتواند کلید موفقیتتان باشد. (علاوه بر اینها ارتباط شما با کشورهای دیگر و اتحاد با آنها و یا بسیج کردن دنیا علیه یکی از کشور ها میتواند باعث شود که شما به پیروزی مد نظر برسید. پیروزی در civilization میتواند علمی، فرهنگی، تسلط و سلطه و یا مذهبی باشد)

چندین نوع حکومت مختلف در بازی وجود دارد که انتخاب هر یک و تغییر آن با شماست (به شرط اینکه مبانی فرهنگی و قانونی لازم در تمدنتان جوابگویه نوع حکومت مد نظر باشد):

  • استبداد
  • جمهوری تجاری
  • پادشاهی
  • جکومت روحانیان
  • کمونیسم
  • دموکراسی
  • فاشیسم

بازی فوق العاده ای است. حداقل 8 ساعت وقت میطلبد تا از مسائل و ویژگی های مختلف این بازی آگاه شوید و در عین حال با چشم ببینید که چگونه انسان ها از زندگی در غار به آنچه امروز میبینیم رسیدند.

نام کامل نسخه ای از بازی که من دانلود کردم و در سال 2019 عرضه شده این است: civilization vi gathering storm

هرچند که دو یا سه بار پیش بردن یک تمدن از صفر تا 100 کافی است تا همه گیم پلی بازی تقریبا تکراری شود. اما همچنان فکر میکنم چیزهایی که در این بازی یاد میگیریم آنقدر زیاد هست که ارزش انجام دادن داشته باشد. به هر حال سرگرمی الهام بخش، فلسفی و پر سودی برای من بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *