مدیریت پایگاه داده با Navicat

کار اصلی نرم‌افزار Navicat مدیریت پایگاه داده به صورت گرافیکال است و قابلیت اتصال به پایگاه های MySQL، MariaDB، Oracle، SQLite، PostgreSQL و Microsoft SQL Server را دارا می‌باشد. کاری که اکثر توسعه دهنده‌های وب امروزه با phpMyAdmin انجام می‌دهند به وسیله این ابزار به شکلی کامل‌تر، سریع‌تر و قدرتمندتر قابل انجام است.

جهت شروع کار کافیست در محیط نرم‌افزار، یک connection جدید به سرور مورد نظر خود ایجاد کنید که می‌تواند به صورت Local یا Remote باشد. سپس تمامی قابلیت های مربوط به Data Base ها فعال خواهد شد. در زیر بخشی از قابلیت‌های جذاب و مهم Navicat را توضیح خواهم داد.

1- نمایش جدول ها در نمای نموداری:

از گوشه پایین سمت راست نرم افزار میتوان نمایی که جداول یا دیگر عناصر دیتابیس نمایش داده می‌شود را تغییر داد. در نمای ER Diagram تمامی جداول به طور منظم و با خطوط ارتباطی‌شان روی صفحه ترسیم خواهند شد. همچنین شما می‌توانید به وسیله نوار پایین صفحه، روی گزینه new relation کلیک کنید و با کشیدن و رها کردن یک ارتباط جدید میان جداول ایجاد نمایید.


2- import و export داده‌ از انواع فرمت‌ها

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید به کمک navicat از انواع فرمت ها داده‌ دریافت خواهید کرد. جالب تر اینکه برای فرمت هایی مثل excel می‌توان به زیبایی شیوه import داده را تنظیم کرد تا به شکل مورد نظر در جداول ثبت شوند.


3- استفاده از Query Builder و Query Editor پیشرفته

کافیست به قسمت query بروید و روی گزینه new query کلیک کنید، حال می‌توانید به کمک ابزار قدرتمند Query Builder پرس و جوی خود را بسازید. معمولا نوشتن دستورات Select سخت و پیچیده است و به یاد داشتن نام table ها و ستون‌های آن‌ها طاقت فرساست، اما با استفاده از این ابزار با اطمینان و راحتی بالایی کارها را انجام خواهید داد.


4- ویرایش جداول بسیار راحت‌تر و حرفه‌ای تر

اگر نگاهی به عکس بیاندازید، قابلیت ها و زیبایی این قسمت از نرم‌افزار را حس خواهید کرد. شما در هنگام ساخت و ویرایش جداول در Navicat حس خوبی خواهید داشت و زود خسته نمی‌شوید.


البته که Navicat بسیار بزرگ است و ما فقط به چند قابلیت آن اشاره کردیم. به وسیله کارکردن و همچنین مطالعه مستندات بیشتر و بیشتر در مورد آن یاد خواهید گرفت و کاملا به دنیای DataBase خود مسلط خواهید شد.

مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد navicat در سایت سازنده

2 Comments

  1. مرتضی گفت:

    سلام چرا Navicat مگه با خود ما اس کیو ال نمیشه اینکارا رو کرد؟

    • بله، اما همانطور که در پست های قبلی هم توضیح دادم استفاده از ابزارها می‌تونه باعث افزایش سرعت و دقت بشه، با این حال شما در نهایت هر شکلی که راحت ترید میتونید کارتون رو انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *