مسابقات جهانی مهارت: مسیری برای پیشرفت

مسابقات جهانی مهارت یا WorldSkills از سال 1950 برای جوانان زیر 22 سال در 45 رشته مختلف مهارتی برگذار میشود. رشته هایی مانند طراحی لباس، آشپزی، تعمیرات خودرو، طراحی صفحات وب و …

سازمان فنی و حرفه ای ایران عضو رسمی WorldSkills است. برای رسیدن به مسابقات جهانی، ابتدا باید از سد رقیبان ایرانی خودتان در مسابقاتی با نام ملی مهارت بگذرید. من در سال های 95 و 96 با امید و آرزو های مختلفی در این مسابقات شرکت کردم. گرچه موفقیتی که میخواستم را کسب نکردم اما چیزهایی که شما در در ملی مهارت درک میکنید بسیار فراتر از مقام شما در مسابقات است. در مسابقات “ملی مهارت” یک چیز عمیقا شما را در برخواهد گرفت و آن، این که چطور در مهارت خودتان پیشرفت کنید و به حده حرفه ای نزدیک شوید.

شما نمیتوانید با یک دانش نصفه و نیمه از شغلتان، در این مسابقات شانس داشته باشید. و این مهمترین حُسن برگذاری “ملی مهارت” از نظر من است. البته همیشه صحبت ها و مواردی مطرح است که ارتباطات شرکت کنندگان بیشتر از مهارت هایشان در نتایج تاثیر گذار است! اما اگر از من میپرسید، میگویم که فقط کاره خودتان را انجام دهید و مهارتتان را کسب کنید و از آن کسب درآمد کنید، چرا که به هر حال نمیتوان تمامی موارد محیط اطراف را، به شکل دلخواه درآورد.

در نهایت، اکنون در گیتهاب کلیه کدها و دیزاین های خودم در طول مدت مسابقات را قرار داده ام که در لینک زیر قابل مشاهده است: (زمانی که شروع به تمرین کردم، صرفا یک برنامه نویس php مبتدی بودم اما بعد از آن با مسائل مختلفی در layout, client side, server side , design آشنا شدم که شاید بدون این رقابت ها هرگز به فکر آن ها هم نمی افتادم.)

https://github.com/mahdimotamedi/world-skills-mahdi-motamedi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *